Harddisk Veri Kurtarma

Hard disk drive ya da Sabit Bellek tüm bilgisayarlarda veri depolamak için kullanılan, çeşitli büyüklük ve kapasiteye sahip manyetik ve elektronik parçalardan oluşan aygıtlardır.Manyetik disk (veri taşıyıcı), manyetik kafa (veri okuyucu-yazıcı), motor ve elektronik tablo (PCB)’dan oluşur.
Aygıtın yazılımı manyetik kafaların ve disklerin senkronizasyonundan sorumludur.Bu parçaların arızalanması çeşitli veri kayıplarına sebep olur.
Donanım arızaları şu başlıklar altında toplanabilir;
•Elektronik Arızalar
•R/W Kafa Arızaları
•Motor Arızası
•Yazılım Problemleri
•Manyetik Disk Arızaları (Bozuk Sektör)
Sabit Disk Sürücüsü Veri Kurtarma İşlemi;
Kurtarma işlemi arızalı sürücünün klonlanması, diğer bir deyişle imajının alınması işlemi ile başlar. Alınan kimaj arızalı diskteki verilerin sektör sektör tamamını içermektedir. Eğer arızalı diskteki veriler klonlama yöntemiyle kalınamıyorsa fiziksel arıza söz konusu olup arızalı parçaların değiştirilmesiyle verilerel ulaşılmaya çalışılır. Burada en önemli husus sabit disklere profesyonel olmayan kişilerin müdahele ederek diske daha fazla zarar verme olasılığıdır. Çünkü disklere çok özel ortamlarda özel yazılım ve donanımlar ile uzmanlar tarafından müdahale edilmelidir.
DİKKAT ! Arızalı diskinize kesinlikle uzman kişiler dışında müdahale etmeyiniz, ettirmeyiniz!

× Nasıl yardımcı olabilirm?